ללא תמונה
ללא תמונה

תהליך ייצור היהלומים

news 2 מאמרים
 תהליך יצור יהלומים, הפיכת יהלום גלומי ליהלום מלוטש, הינו תהליך של מלאכת מחשבת, שנעשה על ידי מומחים עם שנים של נסיון בתעשיה. נכון להיום ישנו מיכשור טכנולוגי מתקדם שעוזר לנו, יצרני היהלומים, שתהליך יצור היהלומים, ועוזר לנו להפיק את היהלומים היפים ביותר שישובצו בתכשיטי היהלומים.

יהלום המשובץ  בטבעות האירוסין  עובר את של התהליך היצור ממצבו הגולמי עד למצבו המלוטש

כיצרן יהלומים למעלה מ 30 שנה, אנסה להסביר ולספר על קצה המזלג, כיצד יהלום גלם (היהלום שאותו כורים מן האדמה) מלוטש ליהלום מוגמר, מבריק ונוצץ

יהלומים גולמים

יהלומי גלם

 

 

כאשר נגשים למלאכת יצור היהלומים, ישנם שני שלבים עיקרים:

 

 

1. הערכת יהלומים


השלב הראשון מתרכש עוד בזמן רכישת יהלומים הגלם  שנעשה זה דבר מיון יהלומים גולמים לפי  ארבעת הקריטריונים של היהלומים  : צבע, נקיון, משקל, ולאיזו צורה ילוטש היהלום.

חלק מהיהלומים הגולמיים אינם שקופים כמו זכוכית, דבר אשר מקשה מאוד על הערכה ובחינה של הגלם ועושה אותה למשימה דיי מורכבת. אנו בודקים את יהלום הגלם בעזרת לופה (זכוכית מגדלת בהגדלה של x10 אשר מיועדת לבדיקת יהלומים) בחיפוש אחר "חלון" על משטח היהלום הגולמי. חלון הוא נקודה שקופה על משטח הגלם שדרכה ניתן לראות אל תוך היהלום. לעיתים לוטשים מעט את יהלום הגלם כדי "לפתוח חלון" שדרכו יהיה אפשר לראות את המרכיבים שבתוך היהלומים. 

בעזרת חלון זה ניתן לבחון את מה שנמצא בתוך היהלום הגולמי ולקבוע את ניקיונו בעזרת חיפוש אחר פגמים שהם שרידים של מינרלים שנלכדו בתוך היהלום והם יכולים להיות בצע לבן או שחור בד"כ.

כך ניתן להשלים חלק קטן מן הפאזל הגדול שקובע את ערך יהלום הגלם - מכאן גם את ערך היהלום המלוטש המוגמר

 

מיון יהלומים 

 מיון יהלומים

בנוסף, ישנם  צורות שונות ומגוונות ליהלומים מלוטשים  (יהלומים עגולים, יהלומים מרובעים ועוד ..), ואנו צריכים לקבוע מהי הצורה הטובה ביותר שניתן לייצר מן הגלם שבה נאבד כמה שפחות ממשקל היהלום בזמן ליטושו. 
לאחר שמגיעים להחלטה מהי הצורה הטובה ביותר ללטש את היהלום, ע"י הוצאת מקסימום הפגמים הפנימיים ותוך כדי שמירה על משקל מקסימאלי של היהלום, אנו ניצבים בפני 2 אפשרויות:
האחת - לנסר את יהלום הגלם ל 2 חלקים ובכך לקבל 2 יהלומים קטנים יותר.
השנייה - להתחיל ללטוש את היהלום ללא הניסור ובכך לקבל יהלום מלוטש סופי גדול יותר.
החלטה זו היא קריטית וחשובה ביותר ובמקרים רבים עושה את ההבדל בין רווח להפסד.

 

צבע היהלום הוא פקטור חשוב וקריטי כאשר מעריכים את שווי יהלום הגלם והמלוטש.
קשה להעריך ולנבא את צבע היהלום המלוטש עפ"י יהלום הגלם בתחילת תהליך הייצור. בזמן הייצור של היהלום, עלול צבע היהלום הגולמי להשתנות ב 2 דרגות (ואף יותר) בסולם הצבעים ובכך להשפיע דרמטית על ערכו ומחירו.

 

2. ליטוש יהלומים


בשלב הראשון אנו לוטשים את יהלומי הגלם לצורתם הסופית, בו בזמן בוחנים את ניקיון היהלומים, בחיפוש דרכים להקטין ולסלק את הפגמים הפנימיים של היהלום (ע"י ליטוש הפגמים החוצה), ובכך להשפיע לטובה על נקיון היהלום המלוטש

בשלב השני אנו קובעים את פרופורציות היהלום (החיתוך של היהלום). מאוד חשוב להיות מדויקים ביותר בשלב זה, שכן בשלב זה אסור שתהיינה טעויות ואין אפשרות לתקן חזרה את היהלום.

בשלב השלישי והאחרון אנו מבצעים את הליטושים אשר משפיעים על ברק וזוהר היהלום וגימורו הסופי (צחצוח וסימטריה).

לאחר שיהלום הגלם נלטש ליהלום מלוטש זוהר, נוצץ ויפיפה, אנו טובלים אותו באמבט אשר מכיל נוזלים מיוחדים, ומרתיחים אותו לטמפרטורות גבוהות במיוחד. פעולה זו נקראת בישול ובעזרתה אנו מנקים את היהלום מכל הלכלוכים אשר הצטברו עליו בכל מהלך ייצורו וליטושו.

 

מכונת חיתוך יהלומים 

שלב ליטוש היהלומים 

 

כאשר היהלום מוכן ומלוטש, אנו שולחים אותו למעבדה גמולוגית, עצמאית ובינלאומית, אשר בוחנת ומדרגת את איכות היהלום ומנפיקה תעודה גמולוגית ליהלום. תעודה זו היא כמו תעודת הזהות של היהלום ומכילה בתוכה את כל מאפייני היהלום הרבים.
כעת לבסוף, אנו יכולים לקבוע את התוצאה הסופית ואת מחירו הסופי של היהלום, והיהלום מוכן לשיבוצו הסופי בטבעת יהלום, עגיל יהלום או כל תכשיט אחר.
 
טבעת אירוסין ויהלום

כנסו לסרטון היוטיוב שלנו שמתאר את תהליך ייצור היהלומים 

 
עמודה

חיפוש תכשיט

תכשיטים של לקוחות

טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין
טבעת אירוסין

דיימונד ספינקס מומחים לטבעות אירוסין ויהלומים. בבעלות סקפה משה החברה, חבר בורסת היהלומים
 03-6130046 אנחנו ממוקמים בתוך בורסת היהלומים - מגדל מכבי
כל הזכויות שמורות